Je pátek 10. února 2012, třeskuté mrazy nad Evropou vrcholí. Slunce pomalu vstává, aby alespoň trochu rozehřálo ledovou zem, začíná další všední den…
Ne však pro všechny. Pro účastníky programu Pošli to dál 5 totiž konečně nastává vytoužený den, kdy se sjedou do malebné Prostřední Bečvy, aby načerpali nové myšlenky a povzbuzení. Ti, kteří si nevzali zimní obuv, jsou mírně překvapení sněhovou nadílkou, ale pohodovou PTD náladu plnou nadšení nemůže nic takového narušit. Venku se pomalu stmívá, tak se pojďme podívat, co se děje uvnitř.
Právě včas, zrovna dorazila další skupinka promrzlých cestovatelů a odkládá si bundy a batohy. Ihned je bouřlivě přivítána všemi, kteří se v tu chvíli nachází v okolí. Mezitím, co se jde ubytovat, si ostatní, kteří již přijeli, vyměňují zážitky z uplynulých dvou měsíců. Diskutuje se úplně všude, včetně kuchyně, odkud se line vůně večeře. A komu se nechce povídat, posadí se v hlavním sále a zaposlouchá se do písní Hillsong United, Michaela W. Smithe, Chrise Tomlina a dalších hudebníků.
Když oficiální program konečně začne, vypráví Radim Toman, mladý kazatel z Ostravy, co si on představuje pod pojmem „evagelizace“, a předává svým posluchačům některé myšlenky, jak mohou roznášet Boží světlo do svého okolí. V druhé části večera, která je speciálně vyhrazená ke sdílení, se ztlumí světla a ti, kteří chtějí, mohou předstoupit dopředu a vylíčit ostatním svůj osobní příběh nebo zážitek s Bohem. Atmosféra je velmi silná a každý si může ověřit, že Bůh pracuje a dělá zázraky.
Začíná další den, a zatímco v modlitebnách se právě schází křesťané k sobotní bohoslužbě, v Prostřední Bečvě začíná speciální PTD bohoslužba. Po společných chválách se utvoří kroužky sobotní školy. Většina učitelů nemá žádné zkušenosti s vedením kroužku, takže je to pro ně skvělá příležitost vyzkoušet si něco nového. Po sbírce a přestávce se pokračuje ve zpěvu a na posluchače tentokrát nečeká jenom jedno, ale hned dvě kázání – obě od samotných „studentů“ PTD a obě velmi inspirativní.
Odpoledne tráví každý tak, jak chce. V sále se zpívá o sto šest, jiní dávají přednost povídání a někteří se rozhodnou dospat to, co v noci nestihli. Společně se pak vydávají na krátkou, ale osvěžující procházku – soutěží se, kdo vydrží stát déle na jednom místě, než se pod ním proboří sníh, kouluje se, válí ve sněhu… prostě zimní radovánky.
Když se všichni dostatečně vybijí, je přichystána aktivita, během níž se rozdělí na skupiny a každá si vylosuje podobenství z Bible. Dostane k dispozici hromadu všelijakých figurek a má za úkol pomocí fotografií vytvořit krátký animovaný film. Začíná boj o čas, protože všichni brzy zjistí, že takové nafocení filmu opravdu není jednoduché. Program ale musí pokračovat dál, a když už se všichni vyřádili jak fyzicky, tak duševně, přichází ten pravý čas na duchovní růst. Jestlipak víte, jaký je rozdíl mezi zbožností a náboženstvím? Právě to je další téma, které pétéďáky čeká. Zjišťují, že vnější zbožnost může sice udělat na druhé veliký dojem, ale skutečně důležité je to, co má každý ve svém srdci.
Dostáváme se k večernímu programu. Jestli máte rádi vyprávění z cest, tohle by se vám určitě líbilo. Alan totiž vypráví své zážitky z výpravy do Indie. Během promítání fotografií se dokončují poslední animované filmy a poté již nic nebrání tomu, aby je všichni společně zhlédli. Pořádně se u nich zasmějí, protože se velmi povedly. Na závěr večera přichází povídání o PTD Special, což je pokračování klasického PTD, kam si každý může přivést své kamarády, kteří objevují Boha.
Poslední den, když se ráno všichni schází na snídani, se začíná projevovat únava. Než se ospalci proberou, zabere to poměrně dost času, a pak už přichází na řadu návod, jak co nejlépe vytvořit prezentaci, jak se na ni připravit a jak ji následně odprezentovat před lidmi. Teorii rovnou každý může převést do praxe a vyzkoušet si takovou krátkou prezentaci ve skupinkách.
Přichází jedenáctá hodina a chtě nechtě, víkend pomalu končí. Nastává ta nejhorší část – loučení. Všichni vědí, že jim bude smutno, protože se takhle sejdou zase až za čtyři měsíce, ale tak už to chodí. Pétéďáci načerpali novou inspiraci a teď přichází čas ji zrealizovat ve svých životech.