Jubilejní desátou Cenu Michala Velíška, udělovanou každoročně adventistickou humanitární organizací ADRA a televizí Nova,  získal Jiří Nesázal, který v únoru zasáhl proti šílenému střelci z Uherského Brodu, Díky Jiřímu Nesázalovi se podařilo z restaurace, kde pomatený člověk střílel do lidí, utéct dvěma dalším mužům. Cena, o které hlasovala veřejnost,  byla slavnostně vyhlášena ve středu 2.12. v rezidenci pražské primátorky.

Z 98 nominovaných statečných lidí bylo 11 dětí. Jiří Nesázal cenu převzít nepřijel, ale poslal vzkaz. “Velice si vážím ocenění a podpory od všech lidí. Já sám se jako hrdina necítím. Celá událost je stále ještě pro mě velmi citlivá a stresující, už jsem nad tím strávil tolik času, že je tato studna vyčerpaná. Nelituji, ale ani neděkuji. Bohu dík a Bohu žel za to,” napsal ve svém vzkazu Nesázal. Letos 24. února  třiašedesátiletý psychicky nemocný Zdeněk Kovář zastřelil v restauraci Družba v Uherském Brodě osm lidí a potom i sebe. Jiří Nesázal byl v kritické době mezi hosty restaurace. Ve chvíli, kdy začala střelba, strhnul svého kamaráda a společně s dalším mužem se schovali za stůl. Pak proti útočníkovi zasáhl.

“Viděl jsem, že si přebíjí nebo bere jinou zbraň, tak jsem uchopil židli a rozběhl se proti němu,” popsal již dříve událost Nesázal. Střelce trefil židlí do hrudníku a přímo před jeho očima utekl společně s oběma muži do bezpečí. Tím sobě i dvěma dalším lidem zachránil život.

Dalšími finalisty ceny byli řidička trolejbusu Květoslava Adamcová z Ostravy a Jan Rom a Petr Dřevikovský, kteří zachránili posádku havarovaného auta. Do vozu Květoslavy Adamcové přistoupil opilý muž, který ohrožoval řidičku i cestující. Těm umožnila z trolejbusu vystoupit a sama s násilníkem pokračovala v jízdě. Nakonec se i jí podařilo utéct a muže zadržela policie. Druhý a třetí z oceněných zasáhli u havarovaného auta, které začalo hořet. Podařilo se jim z něj zachránit 19-letého řidiče a 16-letou dívku.

 

Zdroj: http://www.casd.cz/desata-cena-michala-veliska-pro-odvazneho-jiriho-nesazala/